į viršų
Mar 20, 2020

Kodėl mums kenkia sausas oras?

Post by 


„Philips“ atlikto tyrimo duomenimis* daugiau nei 70%  apklaustų respondentų Baltijos šalyse pripažįsta, jog sausas ir užterštas oras patalpose yra vienas svarbiausių faktorių keliančių tokias sveikatos problemas kaip išsausėjusi ir smarkiai sujautrėjusi oda bei mažesnis imuniteto atsparumas įvairioms šaltojo sezono ligoms. Šiai nuomonei labiausiai pritaria lietuviai – net 75% apklaustųjų.

Atvėsus orams, vis daugiau laiko praleidžiame biuruose ir uždarose patalpose, dėl nukritusios temperatūros, nesame linkę kambarių vėdinti, o prasidėjus šildymo sezonui – drėgmė patalpose kritiškai nukrinta. Dėl šių priežasčių žmonės vis dažniau skundžiasi smarkiai išsausėjusia oda, galvos skausmais, padidėjusiu nuovargiu ir suprastėjusios miego kokybės. Visa tai yra pasekmė netinkamai vėdinamo ir pernelyg sauso oro mūsų patalpose.  

Išsausėjusio patalpų oro žala odai

Šiandien didžioji dauguma žmonių dirba uždarose patalpose, šildomose dirbtiniais oro šildytuvais arba kondicionieriais, kurie ne tik palaiko norimą temperatūrą, bet ir labai išsausina orą. Vadinasi, mes didžiąją savo laiko dalį esame priversti kvėpuoti pernelyg sausu oru, kuris gali smarkiai pakenkti mūsų odos būklei.

„Šaltas sezonas – visų pirma yra sausas sezonas. Taigi mitas, kad žiemą orą reikia maitinti, o žiemą – drėkinti, nėra visai tikslus. Iš tiesų labiausiai odą reikia drėkinti, kai prasideda šildymo sezonas: biuruose, namuose ir automobiliuose. Nes tokiu metu oda labai stipriai dehidratuoja. Praradusi drėgmę, spuoguota, riebaluota ir pleiskanota oda – dehidratacijos ženklas“ – teigia dermatologė Asta Dumbliauskienė.

Kai patalpos yra išsausėjusios, t.y. drėgmė hidrometre  rodo mažiau nei 50%, oda kenčia du kartus stipriau. Ji tampa dar jautresnė ir pradeda ūmėti įvairios ligos: sausos odos dermatitas, rožinė. Oda pradeda kur kas labiau reaguoti į bet kokius dirgiklius. Norint to išvengti, privaloma iš anksto imtis priemonių.

„Vien tik didelis geriamo vandens kiekis čia nepadės, nes vien tik iš vidaus nepavyks aprūpinti odos reikiamu vandens kiekiu. Todėl oda reikia rūpintis itin kruopščiai: naudoti serumus ir kremus, gerti vandenį ir žinoma, tinkamai drėkinti patalpas. Tik visi šie komponentai veikdami drauge – padės pasiekti norimų rezultatų ir išvengti odos problemų žiemą“, – teigia A. Dumbliauskienė.

Ženklai, išduodantys apie pernelyg sausą orą

„Philips“ atlikto tyrimo duomenimis 32% lietuvių respondentų pripažino, kad oras jų namuose pastaruoju metu kur kas labiau išsausėjęs, o net 20% iš jų teigė, kad dėl užteršto ir išsausėjusio oro skundėsi ir jų šeimos nariai. Paprastai apie prastą oro kokybę namuose signalizuoja jūsų sveikata, tačiau tai dažnai gali būti supainiojama su kitais nesklandumais: nuovargiu darbe, stresu ar neišsimiegojimu. Tačiau, kad jūsų namuose yra pernelyg sausas ar užterštas oras gali signalizuoti ir namų aplinka.

Reikėtų atkreipti dėmesį į vazoninius augalus ar medines namų grindis. Paprastai augalų žemė tampa labai sausa, net ją laistant, o medinės grindis bėgant laikui, pradeda skilinėti – tai ženklas, jog oras namuose yra netinkamos drėgmės.

Pernelyg sausas ir užterštas patalpų oras – pavojingiausias mažiesiems

Išsausėjęs oras patalpose ypač kenkia mažiesiems, nes jie per minutę įkvepia du kartus daugiau oro, todėl išsausėjęs ir užterštas patalpų oras daro itin didelę žalą jų organizmui. Vaikų imuninė sveikata tampa kur kas labiau pažeidžiama įvairių virusų ir bakterijų.
„Vaikai apskritai turi silpnesnę imuninę sistemą, nes ji dar tik vystosi, o tai – labai sudėtingas ir gana ilgas procesas. Todėl vaiko imuninę sistemą reikia nuolat stiprinti. Pirmiausia tai – tinkama mityba ir kokybiškos gyvenimo sąlygos. Tai reiškia, kad vaiko negalima perdėtai saugoti, net ir šaltuoju sezono metu jis turi praleisti daug laiko gryname ore, o namuose oras turi būti nuolat vėdinamas. Kitaip vaikas būdamas namuose nuolat kvėpuos dulkėmis, o silpna ir ne iki galio susiformavusi imuninė sistema taps itin pažeidžiama“, –  teigia alergologė Gintarė Paulikaitė.

Nuolatinė oro cirkuliacija patalpose – būtina

Vienas iš svarbiausių dalykų, norint palaikyti aukštą oro kokybę namuose ar biure – vėdinimas. Ypač tai svarbu šaltuoju sezono metu, kuomet į šiltus namus vėsų orą įsileisti norisi mažiausiai. Bet svarbu žinoti tai, jog šiltame ore dulkės tampa kur kas aktyvesnės, todėl padidėja alergijų ir įvairių ligų rizika.
Norint išvengti tokių problemų labai svarbu reguliariai vėdinti patalpas. Paprastai žmonės kambarius namuose vėdina atidarydami langus, tačiau tai ne visada duoda norimą efektą. Oro cirkuliacija namuose turi vykti nuolat. Taip pat labai svarbu palaikyti tinkamą kambarių temperatūrą, rekomenduojama patalpų temperatūra yra 18-22 ⁰C.

Pagrindinė problema – per mažas informacijos kiekis

„Philips“ atlikto tyrimo duomenimis, daugiau nei 70% respondentų teigia, jog jiems nepakanka informacijos apie neigiamą sauso ir užteršto oro poveikį sveikatai, taip pat jie neturi pakankamai žinių, kaip spręsti šią problemą.
Net 53% lietuvių sako, jog netikrina ir nematuoja savo patalpų oro kokybės bei drėgmės lygio. Tad namuose dažnai būna kur kas sausiau ir šilčiau nei lauke, taip mes esame nuolat priversti susidurti su stipriais temperatūrų pokyčiais, kurie kenkia mūsų sveikatai. Nepašalinus priežasties, žmonės periodiškai susiduria su tomis pačiomis problemomis ir neatsikrato varginančių ligų.
2018 m. Spalio mėnesį „Philips“ atliko tyrimą, kurio metu apklausė: 1008 latvius, 1009 lietuvius ir 1000 estų, nuo 16 iki 60 metų.


atidaryti
Instagram
atidaryti
Instagram
atidaryti
Instagram
atidaryti
Instagram
atidaryti
Instagram
atidaryti
Instagram